Jak zapewnić sukces lokali samoobsługowych? Postaw na system przywoławczy

Bardzo często słyszy się o bezprzewodowych systemach przywoławczych jako sposobie na zapewnienie bezpieczeństwa osób w szpitalach, domach pomocy społecznej czy w prywatnych domach, a więc wszędzie tam, gdzie potrzebna jest błyskawiczna pomoc w każdej chwili. Jednak szybka komunikacja potrzebna jest też w wielu innych miejscach. Jest ona bowiem istotą efektywnego działania w każdej branży. Profesjonalny system przywoławczy umożliwia bowiem wydajniejszą pracę, ułatwia kontakt z klientami i współpracownikami.

System przywoławczy w punktach gastronomicznych

Właściciel restauracji chcąc odnieść sukces w biznesie, powinien pamiętać o spełnieniu pewnych warunków. Wśród nich bardzo istotna jest dobra lokalizacja, smaczne jedzenie, odpowiednia obsługa czy oryginalny wystrój, które na pewno przyciągną klientów. Aby jednak lokal gastronomiczny przyniósł większą popularność i zyski, nie wystarczy dobra kuchnia i sprawna obsługa. Priorytetem jest bowiem sprawne zarządzanie. Dlatego też, aby w pełni wykorzystać potencjał lokalu, wesprzeć pracę kelnerów, kucharzy i menadżera, warto zainwestować w system przywoławczy.

Lokale samoobsługowe a systemy przywoławcze

Klienci najczęściej zniechęcają się do takiego lokalu, w którym trzeba długo czekać na obsługę. Gdy w barach samoobsługowych tworzą się kolejki czekających na swoje zamówienie, wielu niezadowolonych gości rezygnuje i wybiera inny lokal. Dzieje się tak nawet mimo serwowania najsmaczniejszych potraw.

Jak widać, usprawnienie obsługi i zwiększenie efektywności pracy personelu, jest w tym wypadku konieczne. Najlepszym rozwiązaniem są właśnie coraz bardziej popularne na rynku systemy przywoławcze. Sprawdzają się one idealnie bez względu na profil restauracji. Znacznie przyspieszają pracę kelnerów, podnosząc tym samym jakość obsługi dużej liczby klientów. Szybka reakcja pozwala na błyskawiczne załatwienie ewentualnych reklamacji, np. dotyczących zbyt chłodnych posiłków.

W lokalach samoobsługowych świetnie sprawdzają się dyskretne systemy zarządzania kolejką i oczekującymi klientami. Koniec więc z kolejkami, zbędnymi krzykami i bałaganem. Rozwiązanie to polega na tym, że podczas składania zamówienia wydawane są pagery, które gdy zamówiona potrawa jest gotowa, powiadamiają klientów za pomocą sygnału świetlnego albo wibracji. Taki system przywoławczy doskonale sprawdza się w dużych, nawet piętrowych lokalach czy w ogródkach.

Przy okazji wszystkie osoby, które chcą otworzyć własny lokal samoobsługowy, zachęcamy do przeczytania tekstu o tym, czy lokale samoobsługowe to biznes z potencjałem: https://www.lrspoland.pl/lokale-samoobslugowe-biznes-potencjalem,212.html.

Zasada działania systemów przywoławczych

System ten nie zawiera zbyt dużej liczby skomplikowanych elementów. W jego skład wchodzi stacja dokująca, z której wysyłane są sygnały do wybranych przenośnych odbiorników czyli pagerów. W zależności od typu urządzenia, jest to sygnał dźwiękowy lub świetlny. W tym miejscu trzeba dodać, że i w tej dziedzinie widać ciągły postęp techniczny. Nowoczesne bowiem systemy są już wyposażone w wyświetlacz LCD, na którym ukazuje się wiadomość z wykorzystaniem znaków alfanumerycznych.

Korzyści wynikające ze stosowania systemów przyzywowych.

Podsumowując, warto podkreślić, że stosowanie tego rozwiązania w lokalach gastronomicznych przynosi wiele korzyści:

– wszechstronność wykorzystania,
– oszczędność czasu i pieniędzy,
– szybki zwrot inwestycji,
– wyższa jakość obsługi, komfort gości i współpracowników,
– szybki i niezawodny sposób na przekazanie prostej informacji,
– bezpośrednia komunikacja,
– możliwość kontroli pracowników.

Niewątpliwym atutem systemów przywoławczych jest również atrakcyjny wygląd nadajników, które nie tylko przyciągają uwagę klientów, ale także wyróżniają lokal na tle konkurencji.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *